Cloud Computing: Spolehlivé řešení pro malé firmy i korporáty

25. května 2022

Autor: Roman Hekerle
Doba čtení: 3 minuty.

Tech ikony COM Group

Ukládání dat a jejich zpracování můžete řešit dvojím způsobem. Buď využijete vlastní hardware a software, nebo virtuální úložiště a služby v internetové sítí. Druhá zmíněná cesta, tzv. Cloud Computing, je uživatelsky přívětivější, z hlediska nákladů efektivnější a také bezpečnější. V čem spočívá a jaké benefity vaší firmě přinese?

Zpracování dat na vzdáleném obláčku

Podstatu Cloud Computingu najdeme už v jeho samotném názvu. Odkazuje na obláček na nebi, na který si fyzicky nesáhneme. Je tvořený částicemi vody (daty), která jsou vzdálená několik kilometrů od povrchu země. Když začne pršet (zahájí se přenos dat), máme k vodě (datům) přístup a můžeme s ní nakládat dle libosti.

Cloud Computing v praxi

Cloud Computing spočívá v doručování různých IT služeb (úložišť, serverů, sítí, softwaru ad.) prostřednictvím výkonných serverů připojených k internetu. Díky tomu mají uživatelé k těmto službám přístup odkudkoliv.

Přesun velkého množství dat na virtuální servery má pro firmy a velké podniky význam z mnoha důvodů. Je ale nutné si uvědomit, že jej využíváme v podstatě všichni. Sociální sítě, mailové servery, online nástroje – tyto a další internetové služby do oblasti Cloud Computingu také patří.

Výhody cloudového serveru pro firmy

Přechod od tradičního využívání IT prostředků ke Cloud Computingu přináší řadu výhod. Patří mezi ně:

  • Snížení nákladů – využívání cloudu je nákladově efektivní. Není potřeba nakupovat drahý hardware a software ani řešit fyzickou přítomnost IT odborníků.
  • Výkonnostní škálovatelnost – zvýšení maximálního výpočetního výkonu je technicky jednoduché. Firmy mohou reagovat na aktuální potřeby systémů a využívat jen tolik výkonu a velikosti úložiště, kolik potřebují.
  • Jednoduchá správa – na rozdíl od fyzických serverů odpadají problémy s plánováním odstávek, aktualizací a souvisejících výpadků.
  • Rychlost – služby v cloudu jsou dostupné na několik kliknutí, a to odkudkoliv. Rychlé je i odstraňování případných problémů, a to zejména při využití IT outsourcingu.
  • Bezpečnost – poskytovatelé cloudových služeb uplatňují pokročilé bezpečnostní technologie. Díky jasně definovaným procesům pro zotavení po havárii je obnova dat rychlá a bezproblémová.

Firemní cloudová infrastruktura může zahrnovat i nástroje pro správu financí, komunikaci, projektové řízení, obchod nebo marketing. To vše s nulovými pořizovacími náklady – zaplatíte jen za služby, které reálně využijete.

CLOUD od COM Group

Prvotřídní řešení na míru

Zeptali jsme se produktového manažera COM Group, Romana Hekerleho, na tři příklady, kdy se Vám použití cloudové služby vyplatí:

Start-up
Firma, která začíná a pomalu nebo třeba i rychleji roste, ale neví, jak na tom bude za půl roku, za rok. V tomto případě je cloudová služba ideální v tom, že nemusí dopředu budovat vlastní velké centrum a investovat prostředky do něčeho, co možná ani nevyužije. Navíc je použití cloudové služby flexibilnější a platí pouze za to, co v tu chvíli potřebují.

Nepřetržitý provoz
Firma, která si z podstaty svého působení a zaměření nemůže dovolit jakoukoliv odstávku (typicky e-shopy). V tomto případě je výhodou využití cloudové služby především bezservisní provoz. Váš business se nemusí zastavit ani kvůli updatům ani kvůli upgradům, které děláme my a na chod Vaší firmy nemají žádný vliv. Nemusíte se obávat ani výpadků energie, naše servery mají všechny technické vychytávky, tedy i záložní zdroje energie. 

Bezpečnost nade vše
Firma, která požaduje vysokou bezpečnost dat (typicky právní firmy a zdravotnická zařízení) a také rychlou dostupnost. Investice do vlastního serverového řešení s high-end bezpečnostním řešením by pro ně bylo nedostupně drahé. V případě, že si cloudovou službu objednají od nás, mají naprosto špičkové řešení za výrazně nižší cenu.

Zvažujete přechod ke cloudu? Ozvěte se nám. Připravíme pro vás špičkový virtuální server na míru a do oblasti Cloud Computingu vás v rámci konzultace zasvětíme. Cloudová řešení dodáváme ve třech technických úrovních (Entry, Middle a High), které vyhoví potřebám živnostníků, malých firem i korporátů.

Přečtěte si také…

Outsourcing IT

Co je to outsourcing IT?Outsourcing IT je využití externích poskytovatelů služeb k efektivnímu fungování podnikových procesů, služeb a infrastruktury, které potřebují podporu IT. Cílem je zlepšit a zrychlit tyto procesy tak, aby přinesly společnosti lepší obchodní...

číst více