V předchozím článku jsme zmínili oběť, která přišla o 22 000 dolarů, je to muž, budeme mu říkat třeba Frank. Jak se to tedy celé stalo? 

Frank je důchodce, vysokoškolsky vzdělaný, který bydlí poblíž Washingtonu. Franka prostřednictvím aplikace MeetMe (seznamka – obdoba Tindru), oslovili podvodníci, kteří se vydávali za mladou Němku jménem “Vivian“, údajně žijící a pracující ve Washingtonu. Vivian sice nejprve tvrdila, že je místní, ale v průběhu čtyř měsíců interakce se nejprve náhle “přestěhovala” do Ohia a poté zpět do Německa, a samozřejmě se vyhýbala pokusům o hlasový rozhovor nebo osobní setkání.

Koncem března tohoto roku a brzy po prvním kontaktu byl Frank vyzván, aby konverzaci přenesli do aplikace WhatsApp. Telefonní číslo spojené s účtem WhatsApp používaným “Vivian” bylo vydáno operátorem ve Spojeném království, společností Telefonica UK (O2). To je běžný rys podvodů sha zhu pan; v případech, které byly předmětem zkoumání, téměř všichni podvodníci používali účty WhatsApp nebo Telegram spojené s mobilními čísly ve Spojeném království, bez ohledu na to, kde zrovna předstírali že jsou – dokonce i když k odesílání počátečních textových zpráv používali americká čísla registrovaná prostřednictvím prodejců Voice over IP.

Konverzační výměna plynula a po třech dnech konverzace začala “Vivian” tlačit na Franka, aby investoval do systému likvidity: “Jestli máš teď hodně volného času, můžu tě naučit těžit. Tímto způsobem můžeš svůj volný čas využít také k získání nějakého příjmu.” Frank vyjádřil obavy z čehokoli, co se týká kryptoměn, ale Vivian ho ujistila, že to je bez rizika viz přepis zprávy od Vivian níže.

Vivian: Těžba digitální měny, jak už název napovídá, je těžba likvidní digitální měny. Své peníze ukládám do peněženky Trust a účastním se těžebních aktivit uvnitř Trust, což je bez rizika jako vklad v bance, a dokonce se cítím bezpečněji při bankovnictví než v bance, protože peněženka Trust je jednou z největších kryptopeněženek na světě. Své peníze prostě vyměním za stabilní USDT a vložím je do své vlastní peněženky Trust, která mi denně přináší 2,5 %. Nyní mám ve své peněžence 182 000 USD a těžba mi přináší 4 550 USD denně, což je správa peněz bez rizika, takže mám stabilní výnos každý den!

Frank se této linii konverzace samozřejmě nejdřív bránil, protože měl odpor ke všemu, co souviselo s kryptoměnami. Vivian ale vytrvala a přesvědčovala Franka, že mu nic nehrozí a že kryptoměna, kterou si vloží do peněženky, tam zůstane. Nakonec se jí 1. května – více než měsíc po prvním kontaktu – podařilo Franka přesvědčit, aby si do telefonu nainstaloval aplikaci peněženky.  Pomocí komentovaných snímků obrazovky ho krok za krokem provedla procesem instalace legitimních, důvěryhodných a používaných aplikací TrustWallet a Coinbase:

Vivian mu také poslala detailní fotonávod jak tuto aplikaci najít a nainstalovat do jeho telefonu. I po těchto instrukcích se však Frank zdráhal pokračovat a snažil se odklonit rozhovor na jiná témata. “Vivian” však opakovaně zmínila, že ho chce “naučit” obchodovat během několika následujících dní mu nasdílela snímky obrazovky s údajnými zisky:

Pig Butchering: Ukázka podvodu

Snímek obrazovky zaslaný podvodníkem, který ukazuje výběry z falešného poolu a dokládá údajnou možnost výběru “zisků”.

Vivian Frankovi také poslala snímek obrazovky “záznamu o výběru”, který tvrdil, že ukazuje tisíce Tether (USDT), které byly sklizeny jako zisky – podle snímku obrazovky více než 88 000 dolarů za tři týdny na přelomu dubna a května. Koncem května, po několika týdnech komunikace s obětí, byla Vivian blízko k tomu, aby Franka konečně přesvědčila, aby se připojil k falešnému fondu, a vrhla se na další výklad o těžbě likvidity, aby mu podrobněji vysvětlila, jak to funguje. “Vivian z Německa” však toto vysvětlení do chatu v aplikaci WhatsApp napsala v čínštině:

Zpráva má následující znění:

Těžba spočívá ve výměně amerických dolarů na stabilní USDT a jejich uložení do vlastní peněženky Trust a následné účasti na těžbě za účelem generování fixního příjmu, který lze chápat jako fixní úrokový příjem, nemluvě o tom, že nemusíš provádět žádné kryptoměnové transakce.

Frank toto nečekané použití čínštiny zpochybnil, ale s dalšími instrukcemi se smířil. Souhlasil, že investuje 1 000 dolarů, a jakmile se s aplikacemi seznámí, zvýší částku a zakoupí počáteční vklad Tetheru (USDT) od Coinbase. Vivian mu řekla, že je to stejně bezpečné jako nechat peníze v bance. Frank ale stále ještě dával najevo obavy, že o své peníze přijde, a bránil se vložení kryptoměn do peněženky Trust Wallet s odkazem na varování, která viděl u své banky, že na kryptoměny se nevztahuje pojištění vkladů, a na nedávné úpadky bank.

Přepis konverzace doplňujeme níže:

Frank: Pokud se něco stane s tady těmi penězi, jsou pryč, ne?

Frank: FDIC se postará o záchranu účtů v bankách.

Vivian: To není možné, kryptoměny jsou teď rozhodně bezpečnější než banky, protože tam nikdo nemá peníze k dispozici.

Frank: Takže většina lidí o žádné peníze nepřišla, i když banka zkrachovala.

Frank: Chceš říct, že lidem nepůjčují peníze, které musí vrátit?

Frank: Takže nemohou zkrachovat.

Frank: Problém začíná, když lidé nemohou vrátit peníze, které dluží.

Vivian: Když máš svoje peníze v bance, banka si je může vzít a půjčit je jiným nebo je použít na investice, ale vlastnictví tvých USDT bude vždy jen v tvých rukou

Frank: ok

Frank zůstal skeptický – jak by to mohlo přinést nějaký zisk, když bude krypto jenležet v jeho peněžence? Podvodníci mu poslali následující vysvětlení:

Vivian: To je úplně stejná otázka, jakou jsem si sama kladla předtím, když jsem se začala zabývat těžbou, a ty máš stejně dobrý úsudek jako já. Liquidity mining je způsob, jak vydělat více digitální měny tím, že ji budeš držet. Je to kouzelný počítačový program, který půjčuje tvoje peníze ostatním prostřednictvím “chytrých kontraktů”. Na oplátku za své služby získáváš poplatek v podobě digitální měny, těžaři likvidity používají velmi složitou strategii. Musí neustále přesouvat kryptoměny mezi různými mezibankovními trhy, aby maximalizovali příjmy z výnosů. Nejlepší strategii těžby likvidity také drží v tajnosti. Proč? Protože čím více lidí o konkrétní strategii ví, tím méně je tato strategie účinná. Na těžbu likvidity lze pohlížet jako na divoký západ decentralizovaného finančnictví (DeFi), kde mají farmáři šanci vypěstovat nejlepší úrodu jen díky tomu, že mezi sebou soutěží.

Vivian: Ano, to je tvůj fixní příjem 400 dolarů denně.

Vivian: Díky superpočítačům, které celý proces těžby realizují, ti časem pomalu umožní dozvědět se víc a víc informací.

Vivian: Musím uznat, že člověk, který kryptoměnu vymyslel, je génius, učím se stále víc a víc.

Když si byl Frank jistý, že je to bez rizika, svolil k dalšímu postupu.  “Vivian” mu i nadále poskytovala “užitečné” pokyny krok za krokem, jak co udělat, nechala Franka posílat snímky obrazovky a označovala na nich, na co má dále kliknout.

Po zakoupení tokenů Tether od společnosti Coinbase dostal Frank pokyn, aby je přesunul do peněženky TrustWallet. A pak “Vivian” Frankovi řekla, aby v prohlížeči TrustWallet otevřel (podvodnou) adresu URL “těžebního poolu”. Následně podvodníci Frankovi poslali dostatek Etherea (v hodnotě asi 6 USD), aby zaplatil “poplatek za plyn” za uzavření smlouvy na peněžence prezentované podvodnou stránkou.

Peněženka, která oběti “půjčila” Ethereum (ETH) potřebné k zaplacení “plynu” za kontrakt (0x10f5DAf431Ee3F936F847623D7527A63d3ffA7a3), obdržela kryptoměnu z burzy Binance a nechala distribuovat ETH na další adresy k vytvoření podobných kontraktů odkazujících na další podvodné pooly. 

Podrobnosti o nich najdete v dalším díle.