V předchozích dvou článcích jsme popsali krátce problematiku pig butchering a ve druhém jsme přiblížili konkrétní oběť, která přišla o 22 000 dolarů.

V tomto článku se pokusíme detailně popsat, jak vlastně celý podvod pig butchering funguje. Těžba likvidity může být poměrně matoucí, zejména pro ty, kteří se ve světě kryptoměn neorientují. Je nezbytné pochopit klíčové rozdíly mezi legitimními praktikami a podvody v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) a obchodování s kryptoměnami.

Legitimní pooly likvidity

Ve světě kryptoměn hrají pooly likvidity zásadní roli, protože umožňují směnu různých digitálních aktiv bez nutnosti hledat konkrétního kupce. Tyto pooly si půjčují kryptoměny od účastníků a používají je k usnadnění obchodů mezi různými kryptoměnami. Účastníci jsou odměňováni částí poplatků za obchodování na základě svého podílu v poolu. Tento proces je řízen “chytrými smlouvami”, které propojují peněženky účastníků s aplikací.

Chcete-li se připojit k legitimnímu poolu likvidity, musíte jednoduše propojit svou peněženku s inteligentní smlouvou, což obvykle zahrnuje malý poplatek síti Ethereum. Vaše peněženka zůstává pod vaší kontrolou a své prostředky můžete kdykoli vybrat. Aby podpořili stabilitu, mohou provozovatelé poolu nabízet odměny těm, kteří své prostředky v poolu uzamknou, výměnou za “tokeny LP” představující jejich investici.

Falešné pooly likvidity

Podvodníci v rámci pig butchering vytvářejí falešné pooly likvidity, které využívají chytré smlouvy k získání neoprávněného přístupu k peněženkám obětí. Mohou vkládat kryptoměny, aby vytvořili iluzi zisků, nebo používat podvodné kryptoměny bez skutečné hodnoty. Webové stránky, které se při těchto podvodech používají k propojení peněženek, zobrazují falešné údaje, slibují denní výplaty a ukazují fiktivní zisky (tak jako tomu bylo u Steva v příběhu, který jsme popsali minule).

Pig butchering - falešná stránka

V určitém okamžiku podvodníci vyprázdní peněženku oběti a je to. Někdy jim řeknou, že musí splnit určité sázkové cíle, aby získaly své prostředky zpět, ale tyto sliby samozřejmě nesplní.

Na co si dávat pozor při pig butchering

Podvodníci často používají techniky, jako je oslovování na sociálních sítích, romantické triky (vzpomeňte si na Franka) nebo účelově vytvořené “chybně směrované” SMS zprávy, které mají zahájit konverzaci (“Jdeš na Tomovu párty? Je to Sára?”), a další, aby zvýšily svou úspěšnost a rozšířily okruh potenciálních obětí.

Později tlačí na oběti, aby investovali více a více, až dokud se jejich peněženky nevyprázdní. Podvodníci po zmizení kryptoměny často tvrdí oběti, že jsou zmatení a nechápou, co se vlastně stalo, nabízí radu a pomoc…

Proč jsou tyto podvody typu pig butchering tak úspěšné

Podvody pig butchering využívají legitimní kryptoměnové aplikace a jsou spouštěny v rámci důvěryhodných aplikací, takže logicky působí důvěryhodně. Protože manipulují se zůstatkem peněženek uživatelů a nezobrazují pouze falešné zisky na displeji falešné obchodní aplikace, je snadné uvěřit, že jsou tím, co je inzerováno – tedy pokud člověk nemá představu, jak má těžba likvidity fungovat.  A protože smlouvy používané těmito podvodníky poskytují úplnou kontrolu nad obsahem peněženky oběti, mohou kdykoli vytěžit vše, co do ní vložil spolu s jeho vlastními prostředky – a oběť nemá žádnou možnost, jak tomu zabránit.

Potenciální rizika pro podvodníky

To se však může fungovat oběma směry – existuje možnost, že oběť, která je dobře informovaná, pohybuje se v prostředí kryptoměn a ví, jak inteligentní smlouvy fungují, smlouvu poruší a uteče se “zisky”, které jí byly uloženy do její peněženky. To podvodníkům způsobí mírné ztráty. Avšak objem kryptoměn, které oběť podvodníkům ukradne je většinou v porovnání s objemem, který získávají podvodníci naprosto mizivá a toto riziko je pro podvodníky přijatelnou cenu podnikání.

Závěrem lze říci, že pochopení rozdílu mezi legitimními likvidními pooly a podvody je ve světě kryptoměn klíčové. Zůstaňte informovaní a buďte obezřetní, když vám budou předloženy investiční příležitosti, které slibují vysoké výnosy, zejména pokud se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé. Před investováním těžce vydělaných peněz do jakéhokoli kryptoměnového podniku si je vždy prozkoumejte a dobře ověřte.

Typický průběh komunikace s obětí při podvodu ve stylu sha zhu pan